وبلاگ هاتف

هاتف اینجا می‌نویسد

چرا باید برنامه‌نویسی یاد بگیریم؟

 

این روزها که حسابی کامپیوتر و فناوری اطلاعات پیشرفت کرده و وارد زندگی ما شده بحث برنامه‌نویسی هم مطرح میشه. قدیم ( یعنی مثلا ۱۲ یا ۱۳ سال پیش) کسی دنبال برنامه‌نویسی نبود و عملا برنامه‌نویسی رو کار بیهوده‌ای می‌دونستند (مگر مرتبط  با رشته کامپیوتر بودن و یا در دانشگاه به برنامه‌نویسی نیاز پیدا می‌کردند) . اما امروز می‌بینیم که عام مردم هم از برنامه‌نویسی حرف می‌زنند . حتی آدم‌هایی که هیچ ارتباطی به کامپیوتر هم ندارند و همچنین اصلا در رشته‌ای که تحصل کردند نیازی به برنامه‌نویسی ندارد نیز قصد دارند برنامه‌نویسی بلند باشند و یا حداقل از آن صحبت می‌کنند . توی این مطلب قصد دارم به عنوان یک شخصی که شاید از اواخر دوران راهنمایی به برنامه‌نویسی علاقه‌مند شد و نهایتا شروع به یادگیری کرد تا امروز یک چیزهایی از برنامه‌نویسی بلد باشد ، بصورت کاملا منطقی بنویسم که چرا باید برنامه‌ نویسی بلد باشیم . اما قبل از آن باید یک اشاره گذری به نباید‌ها کنیم و سپس به ادامه باید‌ها بپردازم.

شما نبایستی برنامه‌نویسی یاد بگیرید اگر

شخص بسیار پولداری هستید و می‌توانید برنامه‌نویس استخدام کنید

اگر شما بسیار پولدار هستید ، نیازی نیست وقت خودتان را با یادگیری برنامه‌نویسی بگذرانید. بطور مثال اگر شما یک تاجر واقعا حرفه‌ای هستید ، پس یعنی در هرثانیه مشغول کار و کسب درآمد هستید. اگر نیاز داشتید که برای کاری برنامه‌نویسی کنید، نیازی نیست زمان خودتان را بگذارید و آن را درست کنید . چون شما در یک رشته دیگر موفق هستید و بهتر است این زمان و این کار را به شخصی بسپارید که او هم در رشته کاری خودش موفق است و می‌تواند نتیجه نهایی بهتری به شما بدهد. استیوجابز برنامه ننوشت . یک مدیر و بیزینس من بود که برنامه‌نویس‌های قدر برایش می‌نوشتند و می‌ساختند . می‌توانید مفاهیم بسیار ساده را آموزش ببینید تا اگر برنامه‌نویس استخدامتان در مورد مساله‌ای صحبت کرد حداقل متوجه شوید که در چه مساله‌ای صحبت می‌شود.

 

گمان می‌کنید با آن میلیاردر می‌شوید

برنامه‌نویسی شما را میلیاردر نمی‌کند. اگر فیلم The Social Network را دیده‌اید و گمان می‌کنید اگر برنامه‌نویس شوید میتونید یک فیسبوک بسازید ، این یک گمان اشتباهه . و یا تبلیغاتی که توی اینستاگرام توسط برنامه‌نویسان دیگر که اگر دوره ما را به ارزش ده میلیون بخرید در اولین پروژه پول این آموزش را درخواهید آورد هم دروغی بیش نیست . برنامه‌نویس مانند پزشک،وکیل،مکانیک،تعمیرکار ماشین ، مشاور و... یک شغل است . برنامه‌نویس نه آدم فضایی است و نه آدم خاصیست . اگر یک برنامه‌نویس فکر می‌کنه که خیلی خاصه و جامعه‌گریزه این برمیگرده به خصلتش و نه به برنامه‌نویسی! خیلی از برنامه‌نویسان هم هستند که جامعه‌گریز نیستند و مثل هر انسان نرمالی مشغول کار هستند. این هم جزو کارهای خدماتی است . شما پروژه‌ای را دریافت می‌کنید. آن را می‌سازید و پس از پایان یک دستمزد قابل‌قبول دریافت می‌کنید. ( به ازای هر پروژه بین ششصد هزار تومان تا ۱۲ میلیون تومان) . شاید خوشحال بشید که هر پروژه ۱۲ میلیون تومان است. اما سوال بزرگی پروژه است. شاید انجام یک پروژه سه ماه زمان ببره . پس عملا شما در ماه ۴ میلیون تومان درآمد داشتید! نه در یک هفته ۱۲ میلیون تومان. و تازه بستگی به مدت کار شما دارد. مسلما یک برنامه‌نویس تازه‌کار توانایی انجام پروژه‌های بزرگتر را ندارد و مسالما اگر صاحب آن دوره آموزشی می‌گوید که با خرید این دوره در اولین پروژه پول این دوره را درمیاوری عملا یک دروغ است. شما شاید بعد از ۷ سال تلاش مکرر و خسته نشدن موفق بشید در پروژه‌ای مبلغ دوره‌ خود را در بیاورید. برنامه‌نویسی یعنی همیشه یادگرفتن. شما لزوما با یک دوره کارتون تموم نمیشه!‌ و باید سالها یاد بگیرید و تمرین کنید و تلاش کنید و کد بزنید. پس کدنویسی باعث میلیونر شدن شما نمی‌شود و دستمزد آن هم رویایی نیست . برنامه‌نویسی فقط تایپ کردن نیست. نیاز به ساعت‌ها فکر ، ساعت‌ها شب بیداری و رساندن به ددلاین است . باید برایش زحمت کشید. یک کار ساده نیست که تصور می‌شود پشت کامپیوتر می‌نشینی و تایپ می‌کنی و بعد سه روز تمام می‌شود و ۱۲ میلیون به حسابت واریز می‌شود . ممکن است ناگهان متوجه شوی که در توان تو نیست نوشتن همچین چیزی و کلی هم وقت صرف کرده‌ای . پس باید از پروژه انصراف دهی. پس بدانیم که برنامه‌نویس میلیاردر نمی‌شود و اگر گمان می‌کنید با برنامه‌نویسی می‌توانید درآمد عالی داشته باشید ، نمی‌تواند صددرصد درست باشد و با این دلیل نبایستی برنامه‌نویس شوید

 

فکر می‌کنید ایده خوبی دارید که نیاز به یادگیری برنامه‌نویسی است

لزوما همه ایده‌ها خوب نیستند .گاهی همه دوست دارند برنامه‌نویسی یاد بگیرند تا یا سایت فروشگاه ماشین بزنند و یا سایت دیجی‌کالا! پس یعنی وقت گذاشتن بر روی برنامه‌نویسی آن هم به دلیل یک ایده تصمیم درستی نیست . یادگیری برنامه‌نویسی زمان طولانی می‌طلبد و حوصله بسیار زیاد و تمرین . پس مناسب نیست که به این دلیل وقتتان را که می‌توانید در صد رشته دیگر بگذارید و موفق شوید بگذارید. اگر دلیلتان ایده است شاید بهتر است ایده‌تان را با برنامه‌نویسان قدر  درمیان بگذارید و زودتر ایده‌تان را پیاده سازی کنید تا اینکه فرصت بگذارید برای آموزش . تا آن زمان ایده دیگر به کار نمی‌آید.

 

توانایی حل مساله ندارید و سخت کار نمی‌کنید

گاهی می‌شنوم که برخی می‌گویند که از کارمندی خسته شدند و قصد دارند برنامه‌نویسی یاد بگیرند و کلی پروژه بزنند و ماهی ۱۰۰ میلیون تومان پول دربیاورند ! اما سوال اینجاست. وقتی که شما نمی‌توانی ۸ ساعت کار اداره که لزوما تایپ و یک سری امور اداری است رو تحمل کنید چطور می‌خواهید ساعت ها بر روی پروژه برنامه‌نویسی تحمل کنید و شروع به توسعه کنید؟ ساعت‌ها پشت کامپیوتر بشینید و کار کنید؟؟ کمی خودتان را بشناسید . برنامه نویسی با تایپ تفاوت دارد. گاهی ممکن است که برنامه‌نویس ساعت‌ها فکر کند برای اینکه ده دقیقه کد بزند و یک چیزی را پیاده سازی کند . گاهی مشکلات مختلف رخ می‌دهد و شما باید بتوانید مسایل را حل کنید و باگها را فیکس کنید . برنامه‌نویسی ممارست می‌خواهد . توانایی حل مساله و تسلیم نشدن می‌خواهد. انقدر باید روی کد کار کنید و مطالعه کنید تا بتوانید چیزی را پیاده سازی کنید. گاهی برای پیاده سازی چیزی باید ۱۲ ساعت ویدیو یوتیوب آموزشی ببینید و دو جلد کتاب مطالعه کنید تا بحد کافی آماده شوید و سپس با توانایی حل مساله بتوانید پروژه‌تان را به اتمام برسانید . پس این یک دلیل می‌تواند باشد که نبایستی برنامه‌نویسی یاد بگیرید.

 

حوصله‌تان زیاد نیست

برنامه‌نویسی حوصله می‌خواهد. بازار کار سختی دارد . پروژه‌ها روی زمین نریختند. وعده‌های دروغین صفحه‌های اینستاگرام را نخورید. اگر آن برنامه‌نویس واقعا داشت از هر پروژه صد میلیون در می‌آورد دیگر نیاز نداشت که به شما دوره بفروشد. نیاز داشت ؟ و از طرفی چرا بازار خودش را خراب می‌کرد؟ با زیاد شدن دست پروژه‌ها میان آدم‌های بیشتری تقسیم می‌شوند . ممکن است ماه‌ها پروژه نداشته باشید و ممکن است سه چهار ماه وقت سر تکان دادن هم نداشته باشید. چه برسد به خاراندنش! صاحب دوره اگر واقعا انقدر خوب بود نیازی به فروش دوره نداشت . این یعنی که آن برنامه‌نویسی نمی‌تواند کار کند. برایش بازار کار نیست . قطعا از دوره فروختن و شعاردادن و جوگیرکردن مشتری درآمد بیشتری حاصل می‌شود . اسم‌های زیادی در اینستاگرام هستند که ادعای برنامه‌نویسی دارند و دوره‌های بسیار گرانی می‌فروشند ، اما برنامه نویس خوبی نیستند و حتی وارد شرکتی شده و قصد کار داشتند ولی نتوانستند کار کنند. بعضی ها تدریس را بهتر از کد زدن بلدند . برای همین نمی‌توان این را در ذهن داشت که اگر برنامه‌نویسی یاد بگیریم پس ماهی ۵۰ میلیون درآمد را داریم . این خبرها نیست. برنامه‌نویسی حوصله زیادی می‌خواهد. گاهی ممکن است برای فیکس کردن یک باگ دو هفته درگیر کار باشید . گاهی ممکن است سه روزتان تلف شود و برنامه تان ارور بدهد و بعد سه روز متوجه شوید که در خط ۲۵۴ یه نقطه ویرگول نگذاشتید و یا مثلا در خط ۷۳۲ یه اسپیس اضافی زدید! یا بعد از گذشت پنج هفته موفق شوید که یک باگ منطقی را حل کنید . گاهی هم می‌توانید باگها را در یک ساعت حل کنید! از طرفی ساعت‌ها پشت کامپیوتر نشستند باعث مشکلات چشمی و.. می‌شود .  پس اگر حوصله زیادی ندارید و علاقه و فقط داستان درآمد در ذهنتان است ، برنامه نویسی بدترین انتخاب است. چون شغل‌هایی هستند که این کار را خیلی بهتر از برنامه‌نویسی انجام می‌دهند. مثلا همین دوره فروختن !

 

پس از اینکه به دلایل نادرست برای یادگیری برنامه‌نویسی پرداختیم وقتش رسیده است که بگویم چرا باید برنامه نویسی یاد بگیریم

جالب است

برنامه‌نویسی برای خودش جالب است . برنامه‌نویس‌ها دنیا را قشگ‌تر می‌کنند. همین وبلاگ حاصل تلاش چند برنامه‌نویس با کمک چند متخصص کامپیوتر دیگر است که باعث می‌شود شما بیایید و وبلاگ بنویسید. اینستاگرام هم همینطور . برنامه‌نویس برای ما چیزهایی می‌ساد که کارها را آسانتر می‌کند . آشنا شدن با تکنولوژی‌های مختلف آدم را به وجد می‌آورد و از طرفی قدرت حل مساله را افزایش می‌دهد.

 

کارها را راحت می‌کند

برنامه‌نویسی کارها را راحت‌تر می‌کند . در همه رشته‌ها کارساز است . شما می‌توانید برای داروخانه خود یک برنامه بنویسید که محتویات داروها را در خود ذخیره کند. یا یک برنامه بنویسید که کتاب‌های مختلف را بررسی و نتایجی که شما قصد دارید را به شما خروجی بدهد. نوشتن این برنامه‌ها کار برنامه‌نویس است . برنامه‌نویسی برای راحت‌تر شدن کارها ساخته شده است . آن هم با دقت بالا . در هر رشته‌ای نیز قابل استفاده است . برای اینکه بتوانید مشکلات نرم‌افزای کامپیوترتان را (مخصوصا لینوکس) حل کنید هم نیاز به برنامه‌نویسی دارید تا برنامه‌ها را آنطور که دوست دارید تغییر دهید.

 

آدم بهتری در جامعه می شوید

این جمله خیلی خلاصه شده . شما قطعا می‌توانید بدون برنامه‌نویسی هم آدم بهتری برای جامعه باشید . اما با برنامه‌نویسی هم می‌توانید به جامعه کمک کنید. برای جامعه لینوکس بنویسید . برای جامعه اسنپ بسازید . دیجی‌کالا بسازید. سرویس وبلاگ‌نویسی بسازید. برای مطب‌ها برنامه پرونده پزشکی بسازید . این باعث می‌شود که شما کاری کنید که مردم راحت تر زندگی کنند . پس برنامه‌نویسی شما را یک شخص مفید در جامعه می‌کند. برای همین لازم است برنامه‌نویسی بلد باشید

 

تکنولوژی

تکنولوژی این روزها خیلی پیشرفت کرده و قطعا تا بیست سال آینده به جاهای بهتر و پیشرفته‌تری خواهد رسید. به همین منظور چه قدر بهتر است که شما یک زبان برنامه‌نویسی را بلد باشید و در مورد مسایل تحلیل بهتری داشته باشید . باز هم گرچه برنامه‌نویسی عشق می‌خواهد

 

امیدوارم این نوشته برای شما مفید بوده باشد

 
 

 

 

نتیجه گرفتم که کار خوبی کردم یادگیری پایتون رو شروع کردم:)) مناسبه برام.

ولی هنوز حرفی برای گفتن ندارم راجع بهش، همونطور که گفتی همچنان باید ادامه بدم

 

 

کار خوبی کردی . پایتون زبان برنامه‌نویسی سطح بالا (سمت انسان) عه و راحته . مثل زبان C نیست که تقریبا سمت ماشینه و خیلی سخت و عجیبه . و یا ++C . ولی خب هر زبان برنامه‌نویسی برای توسعه‌های خاصی استفاده میشه. مثلا از ++C در بازی سازی و یا ساخت نرم‌افزارهایی که پرفورمنس بالا دارن استفاده میشه و یا C که ازش برای نوشتن سیستم‌ها استفاده میشه. که حتی میدونیم اگر C نبود سیستم عامل هم نبود :))
بزودی هر زبان رو معرفی و در موردشون می‌نویسم
مرسی که نوشتی

چقدر خووووب:)خوشحالترم پس.مرسی

 

شدیدا منتظرم بخونم راجع بهشون:)

ممنونم ازت لطف داری.
حتما حتما :) . صفحه اینستاگرامم رو دنبال کن . نکات زیادی قرار می‌دم اونجا : hat3f_ir

حتما میام سر میزنم

لطف می‌کنی
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
به وبلاگ من خوش آمدید
منوی اصلی و پروژه‌ها
دسته‌بندی مطالب
کلمات کلیدی
اسپانسر


کریتیو کامنز و حق نشر
Designed By Erfan Edited by HAT3F