وبلاگ هاتف

هاتف اینجا می‌نویسد

پادکست رادیو هاتف - قسمت ۱۴

سلام به شما . امیدوارم عصر پاییزی تون عالی باشه . پادکست رادیو هاتف قسمت ۱۴ منتشر شد . توی این قسمت در مورد تغییر حرف زدم و پیشنهاد دادم وقتی کاری از دست ما خارجه چه کار کنیم . در مورد گرون شدن گلابی حرف زدم و همچنین یکم از قوه تخیل تون استفاده کردم تا کیف کنید با موزیکی که درون پادکست قرار دادم . همچنین یه شعر زیبا از آقای بهمنی در پادکست هست. کمی هم در مورد برنامه‌نویسی صحبت کردم که امیدوارم دوست داشته باشید :)

رادیو هاتف در اسپاتیفای

رادیو هاتف در گوگل پادکست

رادیو هاتف در اپل پادکست

رادیو هاتف در کست باکس

رادیو هاتف در رادیو پابلیک

رادیو هاتف در برکر

رادیو هاتف در استیتچر

رادیو هاتف در پاکت کست

رادیو هاتف در آنکر

شما می‌توانید پادکست رادیو هاتف رو از کانال تلگرام هم بشنوید :   کانال تلگرام

 

همچنین می‌توانید پادکست را از سایت پیکوفایل دانلود کنید : دانلود پادکست رادیوهاتف قسمت ۱۴

 

 

مقایسه سرعت اینترنت کشورها

سایت Speedtest.net که یک سایت بزرگ جهانی برای سنجش سرعت اینترنت است در لیستی میزان سرعت اینترنت کشورها را منشر کرد. من تعدادی از کشورهای این لیست رو به صورت اسلاید در صفحه اینستاگرامم منتشر کردم . همچنین در این لیست من یک ستون اضافه کردم که مقدار زمان مورد نیاز برای دانلود فایل یک گیگابایتی را نمایش می‌دهد. یعنی اگر یک فایل یک گیگابایتی داشته باشیم بعد از چند ثانیه دانلود می‌شود. شما می‌توانید به صورت Embed هم این پست اینستاگرام را در این پست ببینید. کافیست به ادامه مطلب مراجعه نمایید

چرا باید برنامه‌نویسی یاد بگیریم؟

 

این روزها که حسابی کامپیوتر و فناوری اطلاعات پیشرفت کرده و وارد زندگی ما شده بحث برنامه‌نویسی هم مطرح میشه. قدیم ( یعنی مثلا ۱۲ یا ۱۳ سال پیش) کسی دنبال برنامه‌نویسی نبود و عملا برنامه‌نویسی رو کار بیهوده‌ای می‌دونستند (مگر مرتبط  با رشته کامپیوتر بودن و یا در دانشگاه به برنامه‌نویسی نیاز پیدا می‌کردند) . اما امروز می‌بینیم که عام مردم هم از برنامه‌نویسی حرف می‌زنند . حتی آدم‌هایی که هیچ ارتباطی به کامپیوتر هم ندارند و همچنین اصلا در رشته‌ای که تحصل کردند نیازی به برنامه‌نویسی ندارد نیز قصد دارند برنامه‌نویسی بلند باشند و یا حداقل از آن صحبت می‌کنند . توی این مطلب قصد دارم به عنوان یک شخصی که شاید از اواخر دوران راهنمایی به برنامه‌نویسی علاقه‌مند شد و نهایتا شروع به یادگیری کرد تا امروز یک چیزهایی از برنامه‌نویسی بلد باشد ، بصورت کاملا منطقی بنویسم که چرا باید برنامه‌ نویسی بلد باشیم . اما قبل از آن باید یک اشاره گذری به نباید‌ها کنیم و سپس به ادامه باید‌ها بپردازم.

شما نبایستی برنامه‌نویسی یاد بگیرید اگر

شخص بسیار پولداری هستید و می‌توانید برنامه‌نویس استخدام کنید

اگر شما بسیار پولدار هستید ، نیازی نیست وقت خودتان را با یادگیری برنامه‌نویسی بگذرانید. بطور مثال اگر شما یک تاجر واقعا حرفه‌ای هستید ، پس یعنی در هرثانیه مشغول کار و کسب درآمد هستید. اگر نیاز داشتید که برای کاری برنامه‌نویسی کنید، نیازی نیست زمان خودتان را بگذارید و آن را درست کنید . چون شما در یک رشته دیگر موفق هستید و بهتر است این زمان و این کار را به شخصی بسپارید که او هم در رشته کاری خودش موفق است و می‌تواند نتیجه نهایی بهتری به شما بدهد. استیوجابز برنامه ننوشت . یک مدیر و بیزینس من بود که برنامه‌نویس‌های قدر برایش می‌نوشتند و می‌ساختند . می‌توانید مفاهیم بسیار ساده را آموزش ببینید تا اگر برنامه‌نویس استخدامتان در مورد مساله‌ای صحبت کرد حداقل متوجه شوید که در چه مساله‌ای صحبت می‌شود.

 

گمان می‌کنید با آن میلیاردر می‌شوید

برنامه‌نویسی شما را میلیاردر نمی‌کند. اگر فیلم The Social Network را دیده‌اید و گمان می‌کنید اگر برنامه‌نویس شوید میتونید یک فیسبوک بسازید ، این یک گمان اشتباهه . و یا تبلیغاتی که توی اینستاگرام توسط برنامه‌نویسان دیگر که اگر دوره ما را به ارزش ده میلیون بخرید در اولین پروژه پول این آموزش را درخواهید آورد هم دروغی بیش نیست . برنامه‌نویس مانند پزشک،وکیل،مکانیک،تعمیرکار ماشین ، مشاور و... یک شغل است . برنامه‌نویس نه آدم فضایی است و نه آدم خاصیست . اگر یک برنامه‌نویس فکر می‌کنه که خیلی خاصه و جامعه‌گریزه این برمیگرده به خصلتش و نه به برنامه‌نویسی! خیلی از برنامه‌نویسان هم هستند که جامعه‌گریز نیستند و مثل هر انسان نرمالی مشغول کار هستند. این هم جزو کارهای خدماتی است . شما پروژه‌ای را دریافت می‌کنید. آن را می‌سازید و پس از پایان یک دستمزد قابل‌قبول دریافت می‌کنید. ( به ازای هر پروژه بین ششصد هزار تومان تا ۱۲ میلیون تومان) . شاید خوشحال بشید که هر پروژه ۱۲ میلیون تومان است. اما سوال بزرگی پروژه است. شاید انجام یک پروژه سه ماه زمان ببره . پس عملا شما در ماه ۴ میلیون تومان درآمد داشتید! نه در یک هفته ۱۲ میلیون تومان. و تازه بستگی به مدت کار شما دارد. مسلما یک برنامه‌نویس تازه‌کار توانایی انجام پروژه‌های بزرگتر را ندارد و مسالما اگر صاحب آن دوره آموزشی می‌گوید که با خرید این دوره در اولین پروژه پول این دوره را درمیاوری عملا یک دروغ است. شما شاید بعد از ۷ سال تلاش مکرر و خسته نشدن موفق بشید در پروژه‌ای مبلغ دوره‌ خود را در بیاورید. برنامه‌نویسی یعنی همیشه یادگرفتن. شما لزوما با یک دوره کارتون تموم نمیشه!‌ و باید سالها یاد بگیرید و تمرین کنید و تلاش کنید و کد بزنید. پس کدنویسی باعث میلیونر شدن شما نمی‌شود و دستمزد آن هم رویایی نیست . برنامه‌نویسی فقط تایپ کردن نیست. نیاز به ساعت‌ها فکر ، ساعت‌ها شب بیداری و رساندن به ددلاین است . باید برایش زحمت کشید. یک کار ساده نیست که تصور می‌شود پشت کامپیوتر می‌نشینی و تایپ می‌کنی و بعد سه روز تمام می‌شود و ۱۲ میلیون به حسابت واریز می‌شود . ممکن است ناگهان متوجه شوی که در توان تو نیست نوشتن همچین چیزی و کلی هم وقت صرف کرده‌ای . پس باید از پروژه انصراف دهی. پس بدانیم که برنامه‌نویس میلیاردر نمی‌شود و اگر گمان می‌کنید با برنامه‌نویسی می‌توانید درآمد عالی داشته باشید ، نمی‌تواند صددرصد درست باشد و با این دلیل نبایستی برنامه‌نویس شوید

 

فکر می‌کنید ایده خوبی دارید که نیاز به یادگیری برنامه‌نویسی است

لزوما همه ایده‌ها خوب نیستند .گاهی همه دوست دارند برنامه‌نویسی یاد بگیرند تا یا سایت فروشگاه ماشین بزنند و یا سایت دیجی‌کالا! پس یعنی وقت گذاشتن بر روی برنامه‌نویسی آن هم به دلیل یک ایده تصمیم درستی نیست . یادگیری برنامه‌نویسی زمان طولانی می‌طلبد و حوصله بسیار زیاد و تمرین . پس مناسب نیست که به این دلیل وقتتان را که می‌توانید در صد رشته دیگر بگذارید و موفق شوید بگذارید. اگر دلیلتان ایده است شاید بهتر است ایده‌تان را با برنامه‌نویسان قدر  درمیان بگذارید و زودتر ایده‌تان را پیاده سازی کنید تا اینکه فرصت بگذارید برای آموزش . تا آن زمان ایده دیگر به کار نمی‌آید.

 

توانایی حل مساله ندارید و سخت کار نمی‌کنید

گاهی می‌شنوم که برخی می‌گویند که از کارمندی خسته شدند و قصد دارند برنامه‌نویسی یاد بگیرند و کلی پروژه بزنند و ماهی ۱۰۰ میلیون تومان پول دربیاورند ! اما سوال اینجاست. وقتی که شما نمی‌توانی ۸ ساعت کار اداره که لزوما تایپ و یک سری امور اداری است رو تحمل کنید چطور می‌خواهید ساعت ها بر روی پروژه برنامه‌نویسی تحمل کنید و شروع به توسعه کنید؟ ساعت‌ها پشت کامپیوتر بشینید و کار کنید؟؟ کمی خودتان را بشناسید . برنامه نویسی با تایپ تفاوت دارد. گاهی ممکن است که برنامه‌نویس ساعت‌ها فکر کند برای اینکه ده دقیقه کد بزند و یک چیزی را پیاده سازی کند . گاهی مشکلات مختلف رخ می‌دهد و شما باید بتوانید مسایل را حل کنید و باگها را فیکس کنید . برنامه‌نویسی ممارست می‌خواهد . توانایی حل مساله و تسلیم نشدن می‌خواهد. انقدر باید روی کد کار کنید و مطالعه کنید تا بتوانید چیزی را پیاده سازی کنید. گاهی برای پیاده سازی چیزی باید ۱۲ ساعت ویدیو یوتیوب آموزشی ببینید و دو جلد کتاب مطالعه کنید تا بحد کافی آماده شوید و سپس با توانایی حل مساله بتوانید پروژه‌تان را به اتمام برسانید . پس این یک دلیل می‌تواند باشد که نبایستی برنامه‌نویسی یاد بگیرید.

 

حوصله‌تان زیاد نیست

برنامه‌نویسی حوصله می‌خواهد. بازار کار سختی دارد . پروژه‌ها روی زمین نریختند. وعده‌های دروغین صفحه‌های اینستاگرام را نخورید. اگر آن برنامه‌نویس واقعا داشت از هر پروژه صد میلیون در می‌آورد دیگر نیاز نداشت که به شما دوره بفروشد. نیاز داشت ؟ و از طرفی چرا بازار خودش را خراب می‌کرد؟ با زیاد شدن دست پروژه‌ها میان آدم‌های بیشتری تقسیم می‌شوند . ممکن است ماه‌ها پروژه نداشته باشید و ممکن است سه چهار ماه وقت سر تکان دادن هم نداشته باشید. چه برسد به خاراندنش! صاحب دوره اگر واقعا انقدر خوب بود نیازی به فروش دوره نداشت . این یعنی که آن برنامه‌نویسی نمی‌تواند کار کند. برایش بازار کار نیست . قطعا از دوره فروختن و شعاردادن و جوگیرکردن مشتری درآمد بیشتری حاصل می‌شود . اسم‌های زیادی در اینستاگرام هستند که ادعای برنامه‌نویسی دارند و دوره‌های بسیار گرانی می‌فروشند ، اما برنامه نویس خوبی نیستند و حتی وارد شرکتی شده و قصد کار داشتند ولی نتوانستند کار کنند. بعضی ها تدریس را بهتر از کد زدن بلدند . برای همین نمی‌توان این را در ذهن داشت که اگر برنامه‌نویسی یاد بگیریم پس ماهی ۵۰ میلیون درآمد را داریم . این خبرها نیست. برنامه‌نویسی حوصله زیادی می‌خواهد. گاهی ممکن است برای فیکس کردن یک باگ دو هفته درگیر کار باشید . گاهی ممکن است سه روزتان تلف شود و برنامه تان ارور بدهد و بعد سه روز متوجه شوید که در خط ۲۵۴ یه نقطه ویرگول نگذاشتید و یا مثلا در خط ۷۳۲ یه اسپیس اضافی زدید! یا بعد از گذشت پنج هفته موفق شوید که یک باگ منطقی را حل کنید . گاهی هم می‌توانید باگها را در یک ساعت حل کنید! از طرفی ساعت‌ها پشت کامپیوتر نشستند باعث مشکلات چشمی و.. می‌شود .  پس اگر حوصله زیادی ندارید و علاقه و فقط داستان درآمد در ذهنتان است ، برنامه نویسی بدترین انتخاب است. چون شغل‌هایی هستند که این کار را خیلی بهتر از برنامه‌نویسی انجام می‌دهند. مثلا همین دوره فروختن !

 

پس از اینکه به دلایل نادرست برای یادگیری برنامه‌نویسی پرداختیم وقتش رسیده است که بگویم چرا باید برنامه نویسی یاد بگیریم

جالب است

برنامه‌نویسی برای خودش جالب است . برنامه‌نویس‌ها دنیا را قشگ‌تر می‌کنند. همین وبلاگ حاصل تلاش چند برنامه‌نویس با کمک چند متخصص کامپیوتر دیگر است که باعث می‌شود شما بیایید و وبلاگ بنویسید. اینستاگرام هم همینطور . برنامه‌نویس برای ما چیزهایی می‌ساد که کارها را آسانتر می‌کند . آشنا شدن با تکنولوژی‌های مختلف آدم را به وجد می‌آورد و از طرفی قدرت حل مساله را افزایش می‌دهد.

 

کارها را راحت می‌کند

برنامه‌نویسی کارها را راحت‌تر می‌کند . در همه رشته‌ها کارساز است . شما می‌توانید برای داروخانه خود یک برنامه بنویسید که محتویات داروها را در خود ذخیره کند. یا یک برنامه بنویسید که کتاب‌های مختلف را بررسی و نتایجی که شما قصد دارید را به شما خروجی بدهد. نوشتن این برنامه‌ها کار برنامه‌نویس است . برنامه‌نویسی برای راحت‌تر شدن کارها ساخته شده است . آن هم با دقت بالا . در هر رشته‌ای نیز قابل استفاده است . برای اینکه بتوانید مشکلات نرم‌افزای کامپیوترتان را (مخصوصا لینوکس) حل کنید هم نیاز به برنامه‌نویسی دارید تا برنامه‌ها را آنطور که دوست دارید تغییر دهید.

 

آدم بهتری در جامعه می شوید

این جمله خیلی خلاصه شده . شما قطعا می‌توانید بدون برنامه‌نویسی هم آدم بهتری برای جامعه باشید . اما با برنامه‌نویسی هم می‌توانید به جامعه کمک کنید. برای جامعه لینوکس بنویسید . برای جامعه اسنپ بسازید . دیجی‌کالا بسازید. سرویس وبلاگ‌نویسی بسازید. برای مطب‌ها برنامه پرونده پزشکی بسازید . این باعث می‌شود که شما کاری کنید که مردم راحت تر زندگی کنند . پس برنامه‌نویسی شما را یک شخص مفید در جامعه می‌کند. برای همین لازم است برنامه‌نویسی بلد باشید

 

تکنولوژی

تکنولوژی این روزها خیلی پیشرفت کرده و قطعا تا بیست سال آینده به جاهای بهتر و پیشرفته‌تری خواهد رسید. به همین منظور چه قدر بهتر است که شما یک زبان برنامه‌نویسی را بلد باشید و در مورد مسایل تحلیل بهتری داشته باشید . باز هم گرچه برنامه‌نویسی عشق می‌خواهد

 

امیدوارم این نوشته برای شما مفید بوده باشد

 
 

 

 

چرا گوگل یک پیامرسان ندارد؟

 

در این مطلب از وبلاگ هاتف قصد دارم بررسی کنم که چرا شرکتی به بزرگی گوگل که خود زیرمجموعه یک شرکت بزرگتر به نام آلفابت است یک پیامرسان ساده ندارد . تنها در چهار دلیل بسیار ساده ما امروزه یک پیامرسان قدرتمنی که صاحب آن سایت گوگل باشد نداریم . این‌ها صرفا تحلیل بنده از سایت گوگل و تاریخچه آن است که در نهایت به نتیجه رسیدم که چهار دلیل باعث شد که گوگل نتواند در زمینه پیامرسان‌ها قوی عمل کند و حرفی برای گفتن داشته باشد.

 

در زمان مناسب نبود

گوگل همیشه از زمان عقب است . یک دیالوگ در مختارنامه بود که می‌گفت سلیمان همواره دو سه منزل از لشکر اصلی عقب تر است . یعنی نامبرده در زمان خودش نیست . این را می‌توان از شبکه اجتماعی گوگل پلاس متوجه شد . هنگامی که فیسبوک آمد و به قدرت بسیار زیادی رسید ، گوگل خودش شبکه اجتماعی اورکات را از زمان بسیار قدیم داشت! اما تصمیم گرفت که در مقابل فیسبوک قامت راست کند و رسما خودش را رقیب فیسبوک هم نامید! اما وقتی که توییتر بود ، فیسبوک بود ، مای‌اسپیس بود ، تامبلر بود و یوتیوب هم بود و کلی شبکه‌های اجتماعی دیگر هم بود ( مانند شبکه‌های اجتماعی داخلی کشورهای دیکتاتوری مثل چین و روسیه ) . پس اصلا داستان راه‌اندازی گوگل‌پلاس چه بود وقتی فیسبوک هنوز قدرت خودش را در سطح بالایی داشت؟ درست زمانی که اینستاگرام حسابی پا گرفت و آرام آرام همه داشتند از فیسبوک به سمت اینستاگرام می‌آمدند تازه گوگل یادش افتاده بود که باید یک شبکه اجتماعی بسازد! یعنی حتی اقبال به خود فیسبوک وقتی انقدر کم شد ، گوگل پلاس تازه به منزل ابتدایی فیسبوک رسید! پس مدیران گوگل کلا چند منزل عقب هستند! درست وقتی که تلگرام بود ، واتساپ بود ، لاین بود ، سیگنال بود ، کاکائوتاک بود ، بیتاک بود ، وی‌چت بود ، تانگو بود ، آقای گوگل تصمیم گرفت پیامرسان الو و دو را عرضه کند! همینقدر خنده دار! در حالی که خودش هنگ‌اوتس را داشت! آن هم نه یک اپلیکیشن پیامرسان بلکه دو اپلیکیشن که یکی برای چت و ویدیو و یکی برای مکالمه و چت بود.

 

نمی‌دانست چه می‌کند

شاید باورتان نشود ولی گوگل هیچ وقت نمی‌داند که چکار می‌کند! در حالی که اورکات را دارد ناگهان اورکات را می‌بندد! سپس گودر را که کلی کاربر از آن استفاده کرده‌اند می‌بندد . ناگهان وقتی فیسبوک به عرصه آمد گوگل پلاس عرضه می‌کند! درحالی که هنگ‌اوتس را دارد و به شدت اپ آشغالی است و کند ، نرم‌افزار پیام‌رسان الو را عرضه کرد که آن هم آشغال بود! سپس نرم افزار دو را عرضه کرد! گوگل کلی پروژه استارت زده و خاموش کرده که نشان دهنده این است که مدیران رده‌بالای گوگل دقیقا نمی‌دانند چه کار کنند و دایم با این اپلیکیشن‌های شکست خورده پول دور می‌ریزند . البته گوگل موتور جستجو و سرویس ایمیل بسیار موفقی دارد و تمامی توان و تمرکزش را بر روی آن قرار داده است . از طرفی اندروید و دیگر سرویس‌های سودده! وقتی که شما چند مغازه سود‌ده دارید خیلی بر روی مغازه‌های تازه تاسیس تان انرژی نمی‌گذارید و به سادگی آنها را افتتاح و پس از مدتی آن را می‌بندید!

 

وقتی بنز هست ، پیکان را عرضه کرد

وقتی که شبکه‌های اجتماعی بزرگ و قدرت‌مندی مانند فیسبوک دربازار بودند ، گوگل به تازگی گوگل‌پلاس را معرفی کرد که حتی نیمی از امکانات فیسبوک را نداشت! بسیار از فیسبوک عقب‌تر بود . یا بطور مثال وقتی که تلگرام قدرتمند در بازار بود (سال ۲۰۱۳) ، اپلیکیشن الو را به بازار عرضه کرد (سال ۲۰۱۶)! تلگرام سریع و امن بود در حالی که امنیت گوگل الو به شدت پایین بود! این اپلیکیشن به صورت پیشفرض پیام‌ها را رمزنگاری نمی‌کرد. یعنی رمزنگاری پیام‌ها به صورت پیشفرض خاموش بود! از طرفی تمامی مکالمات گوگل تاک (که همان هنگ اوتز شده است) را به این پیامرسان انتقال داده بود که انتقاد‌های زیادی را برانگیخت. وقتی که اپلیکیشن‌های پیامرسان بودند ، تازه وقتی که باز گوگل تصمیم گرفته بود گوگل‌تاک را ببندد و به هنگ‌اوتس انتقال دهد دوباره یک پیامرسان جدید تقریبا با همان امکانات ساده (شاید چند امکان بیشتر) شبیه به اپلیکیشن‌های قدیمی اش عرضه کرد. این نتوانست کاربران را مجاب کند که از تلگرام به الو کوچ کنند ، چون الو هیچ چیز تازه‌ای نداشت‌!

 

کارش کپی کردن بود

گوگل موتور جستجوی بسیار قوی دارد. سرویس پست الکترونیک بسیار قدرتمند دارد و چندین و چند ابزار و سرویس سودده دارد . اما همین سود ده بودن باعث شد که گوگل خیالش از درآمد راحت باشد و دایما مشغول تست و مسخره کردن کاربرها باشد . گوگل با وجود داشتن گوگل‌تاک و هنگ‌اوتس ، از روی تلگرام و واستاپ ، گوگل الو را کپی کرد . با وجود فیس‌بوک، گوگل پلاس را از روی فیسبوک کپی کرد و هیچ نوآوری جدی‌ای در آنها نداشت . از طرفی کلا گوگل در زمینه شبکه‌های اجتماعی جواب خود را پس داده است و دیگر کسی به سرویس اجتماعی که گوگل صاحب آن باشد اعتماد نمی‌کند چون می‌داند که بزودی مانند گوگل تاک ، گوگل اورکات ، گوگل پلاس ، گوگل ریدر (گودر) ،گوگل کروم اپس ، گوگل بوکمارس، انگولار جی اس ، گوگل پولی ، کوتاه‌کننده لینک گوگل ، گوگل لون ، گوگل تراستد کانتکت ، گوگل فابریک ، گوگل تریپ، گوگل مسیج سنتر ، گوگل اینباکس ، گوگل الو ، گوگل ریپلای ، گوگل ریولو ، گوگل فری‌بیس ، گوگل کد ، آی گوگل ،گوگل مییبو ، گوگل اسلاید (شبکه اجتماعی عکس محور مانند فیسبوک و مای‌اسپیس)  ، گوگل هلث ، گوگل باز (شبکه میکروبلاگینگ گوگل) ، گوگل نوت‌بوک ، گوگل هات پات ، گوگل پیج کریتور ، گوگل رایتلی ، گوگل Answer و.. بسته خواهد شد! ضمنا تعداد قابل توجهی از این اسامی کاملا کپی شده بودند و بعد مدتی شکست خورده و خاموش شدند! باید گوگل را امپراطور پروژه‌های شکست خورده نامید! این لیست بلندتر از چیزهایی است که نوشته شده است.

 

و جمع بندی

در نهایت به دلایلی که در بالا عرض شد شرکتی به بزرگی گوگل نتوانست یک پیامرسان قوی و بزرگی برای خودش داشته باشد. هنوز که هنوز است هنگ‌اوتس بدون هیچ‌گونه آپدیت و به مزخرفی تمام کار می‌کند . کلی محدودیت دارد و بهترین کاری که می‌کند ارسال و دریافت پیام است و بس! از طرفی شرکتی به بزرگی گوگل که سرویس‌های سودزا مانند جیمیل و موتورجستجویش دارد عملا نیازی به داشتن یک پیامرسان در بازار اینترنت ندارد و تجربه هم نشان داده که زیاد در زمینه پیامرسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی موفق نبوده است . پس تمرکزش را بر روی سرویس‌های سودزا می‌کند تا اینکه تمرکز بر روی کارهای بگذارد که در آنها فاجعه است . و شاید باید مسئولیت ساختن پیامرسان برای مردم دنیا را به شرکت‌هایی مانند تلگرام بسپارد . (البته نه واتساپ ، چون واتس‌آپ هم یک سرویس ضعیفی است)

برای شروع

سلام . به وبلاگ من خوش آمدید

نیاز به نوشتن همواره برای من که سال‌هاست به وبلاگ‌نویسی اعتیاد دارم باعث شد که وبلاگ رسمی خودم را در سایت بیان ایجاد کرده و داخل آن به نوشتن بپردازم . در این وبلاگ شما می‌توانید در مورد موضوعات کامپیوتر و آی تی اطلاعات کسب کنید . می‌توانید ویدیو‌های آموزشی من را مشاهده کنید و یا حتی می‌توانید به پادکست‌های من گوش دهید.

همواره برای من سرآغاز نوشتن سخت بوده و هست. پس ببخشید اگر این سرآغاز آنطور که باید می‌شد نشد . اینجا ما تنها از مطالب به درد بخور حرف خواهیم زد.

به وبلاگ من خوش آمدید
منوی اصلی و پروژه‌ها
دسته‌بندی مطالب
کلمات کلیدی
اسپانسر


کریتیو کامنز و حق نشر
Designed By Erfan Edited by HAT3F